سقف کاذب دامپا چیست ؟

سقف کاذب دامپا چیست | مصالح مورد نیاز | مزایا و معایب آن
آنچه در این مقاله می خوانید:

ساختمان سازی از آن مقوله هایی است که با گذشت زمان با تغییرات و تحولات زیادی مواجه شده است. خلق متریال هایی مانند ورق گالوانیزه که مقاومت زیادی در برابر زنگ زدگی دارند، باعث شده تنوع جالب توجهی در مصالح به کار برده شده در قسمت های متفاوت ساختمان و از جمله سقف ایجاد گردد.

یکی از مصالحی که در سقف به کار برده شده و باعث ایجاد جلوه ای متفاوت در آن گشته، سقف کاذب دامپا است. ما در این مقاله قصد داریم به صورت همه جانبه و کامل در مورد این نوع سقف نکاتی را ارائه کنیم. برای کامل تر کردن اطلاعات خود در این رابطه، این نوشتار را مطالعه کنید.

البته لازم به ذکر است که نوعی سقف کاذب دیگری وجود دارد که از ویژگی های خاصی بهره می برد که به نام سقف کشسان شناخته می شود.

سقف دامپا چیست ؟

یکی از خاص ترین انواع سقف کاذب، سقف دامپا است. این سقف مزیت های بی شماری داشته و به همین دلیل است که استفاده از آن در ساختمان سازی مدرن گستردگی زیادی پیدا کرده است.

این سقف از دو قسمت چهارچوب و ورق دامپا تشکیل شده است. سقف کاذب دامپا را در فضاهای متفاوت می توان به کار برد و به دلیل عدم محدودیت در استفاده است که باعث شده محبوبیت زیادی نزد ساختمان سازان پیدا کند.

ورق های دامپا بر روی چهارچوب سوار شده و افرادی که این نوع سقف را بالای سر خود مشاهده می کنند، اثری از چهارچوب مشاهده نخواهند کرد. این ورق، هم زیباست و هم در رنگ های متفاوتی ارائه می شود.

روش های ساخت سقف کاذب دامپا

ورق هایی که در این نوع سقف به کار برده می شود، به دو روش سنتی و صنعتی تولید می گردد و این تفاوت در روش تولید باعث به وجود آمدن تفاوت هایی در شکل و ظاهر آن شده است.

در روش سنتی از دستگاه های پرش استفاده کرده و طرح های متفاوتی بر روی ورق ها ایجاد می کنند. این تنوع در طرح، یکی از مزیت های تولید ورق دامپا به روش سنتی است. از معایب آن می توان به  محدودیت در طول ورق و پایین بودن سرعت تولید ورق اشاره کرد.

روش دیگر تولید ورق دامپا، روش صنعتی است. در این روش، از نظر تولید ورق در طول های متفاوت، محدودیتی وجود نداشته و خوب است بدانید که ورق های دامپا در روش صنعتی به صورت رولی تولید و عرضه می شوند. علاوه بر عدم محدودیت در طول ورق، تولید با بالاترین سرعت از دیگر مزیت هایی است که می توان در مورد تولید ورق دامپا به روش صنعتی اشاره کرد.

سقف کشسان در جنوب تهران

مصالح مورد استفاده در دامپا چیست ؟

مصالح مورد استفاده در دامپا چیست ؟

همان طوری که در مطالب پیشین اشاره کردیم، سقف دامپا دو قسمتی است؛ ورق دامپا و چهارچوب یکی از مهم ترین مصالحی هستند که در این نوع سقف های کاذب کاربرد زیادی دارند. ورق های گالوانیزه ساده، رنگی، ورق های آلومینیومی و روغنی از جمله ورق های پرطرفدار دامپا هستند. معمولا هر ورق را در یک موقعیت خاص به کار می برند و به همین دلیل است که این نوع از سقف ها کارایی بالایی از خود نشان می دهند.

سقف های دامپا مناسب برای هر مکانی می باشند و به راحتی با هر سلیقه ای همخوان می شوند.

سقف کشسان در غرب تهران

انواع سقف دامپا

بر اساس ساختار و ظاهر، ورق دامپا به دو نوع ساده و سوراخ دار تقسیم بندی شده است. دامپای ساده در ابعاد 10 در 20 سانتی متر و به طول 6 متر در بازار موجود بوده و سقف های دامپای سوراخ دار در ابعاد 10 در 20 سانتی متر  تولید می شوند.

ورق های مورد  استفاده در این نوع، ورق های سوراخ شده و یا پانچ شده آلومینیومی هستند. سوراخ هایی که بر روی این ورق ها مشاهده می شود، یک و یا دو میلی متری هستند. توجه داشته باشید که در قسمت پشتی این سوراخ ها، کاغذ سیاه قرار داده می شود تا سقف کاملا آکوستیک شود و زیبایی آن نیز افزایش پیدا کند.

کاربرد های سقف کاذب دامپا

سقف کاذب از نوع دامپا، کاربرد های وسیعی داشته و در هر فضایی می توان از وجود و حضور آن بهره برد. در ادامه مثال هایی برای کاربرد این سقف شرح داده شده است.

 • پوشاندن سقف در هتل
 • پوساندن سقف در مراکز تجاری
 • سقف سرویس های بهداشتی
 • سقف استخرها
 • ساخت سقف مراکز درمانی
 • ساخت سقف مراکز آموزشی از جمله دانشگاه ها و مدرسه
 • ساخت سقف مراکزی اعم از مراکز اداری و یا بانک ها
 • در ساخت سقف مجموعه های ورزشی
سقف کشسان در شرق تهران

از آنجایی که این نوع سقف مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد، به همین دلیل در برخی فضا های بسته که میزان رطوبت در آنها بالاست، سقف دامپا کاربرد زیادی می تواند داشته باشد.

از جمله فضا هایی که میزان رطوبت در آنها بالاست، استخر ها هستند. استفاده از سقف دامپا در استخر ها، می تواند از فرسایش سقف در این فضا و کاهش هزینه های بازسازی به مقدار زیادی بکاهد.

روش اجرای سقف کاذب دامپا

روش اجرای سقف کاذب دامپا

یکی از مزیت هایی که می توان در مورد سقف دامپا اشاره کرد، آسان بودن نصب آن است. البته با وجود این که نصب این نوع سقف ها کار راحتی است، اما با این حال بهتر است نصب آن توسط افرادی که در این حوزه مهارت و تخصص کافی دارند، انجام بگیرد.

به همین دلیل بسیار مهم است که پیمانکاران ساخت و ساز برای نصب این نوع سقف ها به کسانی مراجعه کنند که در این حوزه تجربه بالایی دارند. نباید این نکته را فراموش کرد که نصب ماهرانه این نوع سقف، می تواند به ایجاد جلوه ای زیبا و بی عیب و نقص در سقف کمک فراوانی کند.

خوب است بدانید که نصب این سقف با کمک رول پلاک و پیچ صورت گرفته و دامپا بر روی سقف نصب می شود. برای آنکه بتوانند لبه های آلومینیومی سقف دامپا را به خوبی در جای خود نصب کنند، از پروفیل های ناودانی استفاده می کنند.

شما به راحتی می توانید با مراجعه به صفحه نمونه کار های سقف کشسان، از مدل های نصب شده بهره ببرید.

مزیت ها و معایب سقف کاذب دامپا

سقف کاذب دامپا دارای مزایا و معایبی می باشد که قبل از خرید و اقدام به نصب، حتما باید به آنها توجه داشته باشیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

مزیت های سقف کاذب دامپا

سقف دامپا مزیت های زیادی دارد و مشخصا، وجود این مزیت ها است که باعث شده، استفاده از سقف دامپا، گستردگی قابل توجهی پیدا کند. مزیت های این سقف به شرح زیر است:

 • یکی از مهم ترین مزیت هایی که می توان برای این نوع سقف عنوان کرد، بالا بودن کیفیت، دوام و عمر آن است.
 • در مناطقی که زلزله خیز هستند، از این نوع سقف زیاد استفاده می شود و دلیل این انتخاب نیز مقاوم بودن این سقف ها در برابر وقایعی همچون زلزله است.
 • نصب آسان و شستشو نیز از دیگر مزیت های این نوع سقف های دامپا می باشد.
 • رنگ دامپا ثابت است و در برابر آب مقاومت قابل توجهی دارد.
 • دامپا از جمله سقف هایی است که حتی امکان نصب آن در فضاهای باز نیز وجود دارد.
 • این سقف از جمله سقف هایی است که قیمت مناسبی دارد و به خوبی قادر است در کاهش هزینه های ساخت و ساز کمک کند.
 • سقف کاذب دامپا، انعطاف پذیری بالایی داشته و باعث ایجاد جلوه ای متفاوت در سقف بنا های سربسته می شود.
 • سبکی و حمل آسان از دیگر مزیت های قابل توجه سقف دامپا می باشد.
 • عایق بودن این نوع سقف ها در برابر رطوبت از دیگر مزیت های دامپا می باشد.
 • در ساختمان هایی که احتمال آتش سوزی در آنها زیاد است، بر نصب این نوع سقف تاکید زیادی می شود، زیرا این سقف کاذب، مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارد.
 • رنگی که برای رنگ کردن این سقف به کار برده می شود، از انواع رنگ های الکترواستاتیک است.
 • میزان تلف کردن مصالح در هنگام نصب این سقف کاذب، بسیار کم است.
 • دامپا وزن کمی داشته و به همین دلیل باعث کاهش وزن و بار مرده در ساختمان ها می شود.
 • نصب آن به نیروی کار کمتری نیاز دارد.
 • در مکان هایی که این نوع سقف کاذب نصب می شود، امکان دسترسی به تاسیساتی که داخل سقف قرار داده شده، کار راحتی است.
سقف کشسان در شمال تهران

معایب سقف کاذب دامپا

با وجود مزیت های فراوانی که برای سقف دامپا اشاره کردیم، این نوع سقف کاذب نیز معایبی دارد که به عنوان یک ایراد و مشکلی جدی برای آن مطرح نمی باشد. مهم ترین عیبی که این نوع سقف دارد کم بودن خاصیت زیبایی شناختی آن است. جلوه ای که برخی انواع سقف ها دارند در سقف کاذب دامپا به چشم نخورده و به همین سبب، در مکان هایی که نیاز است المان های زیبایی شناسانه در سقف به کار برده شود، از دامپا استفاده نمی شود. اجرای این سقف در مجتمع های مسکونی با محدودیت هایی مواجه است.

قیمت سقف کاذب دامپا به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید در رابطه با سقف دامپا مورد بررسی قرار گیرد، قیمت این نوع سقف ها است. همان طوری که اشاره کردیم قیمت این سقف کاذب در مقایسه با برخی متریال هایی که برای پوشاندن سقف به کار برده می شوند، مناسب تر بوده و همین موضوع در کنار دیگر مزیت هایی که دامپا دارد، باعث گستردگی استفاده از این متریال شده است. مهم ترین عواملی که باعث تاثیرگذاری بر قیمت این نوع مصالح ساختمانی شده شامل موارد زیر است:

 • تعداد اتصالاتی که به سقف دامپا متصل می گردد
 • نوع سقف دامپا، ساده و یا سوراخ دار بودن آن
 • انجام زیرسازی برای نصب این نوع سقف
 • نوع متریال استفاده شده برای تولید این نوع سقف
 • ضخامت سقف
 • تعداد آویزهای سقف
 • میزان یوپنل ها

سوالات متداول

مصالح مورد استفاده در نصب سقف کاذب دامپا چیست ؟

مطالحی که در این حرفه به کار می رود شامل چهارچوب و ورق دامپا می باشد. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

سقف دامپا چیست ؟

نوعی سقف کاذب مدرن است که امروزه در سازه های ساختمانی مدرن مورد استفاده قرار می گیرد، برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

لایت باکس کریستالی چیست

لایت باکس کریستالی چیست

مطمئناً نام لایت باکس کریستالی بارها به گوش شما خورده و ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که لایت باکس کریستالی چیست و

چاپ سقف کشسان

چاپ سقف کشسان

رصالت اصلی سقف کشسان ایجاد هماهنگی بصری با فضا و دکوراسیون محیط است. برای فضاهای وسیع، از سقف کشسان استفاده می شود تا کل مساحت

لایت باکس چیست؟

لایت باکس چیست؟

لایت باکس از جدیدترین ابزارهای تبلیغاتی به شمار می آیند که با نورپردازی LED کار می کند. از لایت باکس برای تبلیغات در مراکز اداری