علت ترک خوردن سقف خانه چیست؟

علت ترک خوردن سقف خانه چیست؟ | نحوه جلوگیری از ترک خوردن سقف
آنچه در این مقاله می خوانید:

به دلیل وجود مشکلات زیادی که ممکن است در زمان اجرای سازه‌ها، بخصوص سازه‌های بتنی بوجود آید، همیشه نیاز به ترمیم و مقاوم­سازی آنها وجود دارد. در حال حاضر ترمیم و تقویت سازه‌های بتنی از فن‌های حساس و تخصصی است که در پروژه‌های عمرانی بسیار مورد نیاز واقع می شوند.

انجام این فنون نیازمند تجربه و مهارت خاصی است. از عناصر شاخص در ساخت وسازها و پروژه‌های عمرانی ساختمان‌های بتنی می باشند که از مشکلات رایج آن میتوان به انواع ترک‌ها اشاره کرد و برای ترمیم آنها باید با انواع ترک و روش‌های ترمیم آنها آشنا باشید.

لازم به ذکر است که سقف کشسان به هیج هنوان ترک نمی خورند و از دوام بالاتری نسبت به سایر سقوف برخودارند.

از عللی که باعث بروز ترک‌ها در سازه‌‌های بتنی می شوند میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سست شدن یا افت فندانسیون که در اثر رطوبت، فشارهای طبقات و کمبود ظرفیت باری خاک ایجاد میشود.
 • وارد شدن نمک و سولفات یا برخی مواد خورنده در بتن
 • ایراداتی در طراحی وهمچنین اجرای سازه‌های بتنی
 • بروز آتش‌سوزی
 • نوع مصالح استفاده شده
 • کربناتاسیون که موجب خوردگی آرماتورها میشود
 • استفاده از سقف‌های کاذب بی‌کیفیت و نامناسب

ترک های سقف از لحاظ ساختار

ترک‌ها از لحاظ ساختار به دو دسته سازه‌ای و غیرسازه‌ای تقسیم می شوند. هرکدام از این ترک‌ها شامل ترک‌های مرده و زنده میباشند. نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که در ترک‌های زنده اول باید مانع رشد آنها شد و بعد از آن به کارهای ترمیم و مقاوم ­سازی آنها پرداخت.

سقف کشسان

ترک‌های سازه‌ای

به ترک‌هایی که به دلیل ضعیف بودن در طراحی و اجرا به وجود می ‌آیند و باعث به خطر افتادن ایمنی ساختمان میشوند ترک‌های سازه‌ای می گویند. این ترک‌ها معمولا در تیرها، ستون و فندانسیون ساختمان‌ها بوجود می‌آیند.

ترک‌های غیرسازه‌ای

این ترک‌ها به ترک‌هایی گفته میشوند که بر اثر زیادشدن بارهای وارد بر ساختمان مثل رطوبت، افزایش یا کاهش دما و… به وجود می‌آیند. این ترک‌ها معمولا بر روی دیوارها و مکان‌هایی مثل جان پناه ساختمان‌ها ایجاد میشوند.

انواع ترک ها از نظر جهت

انواع ترک ها از نظر جهت

ترک هایی که بر روی دیوار ها مشاهده می کنیم بر اساس اتفاقاتی بوجود می آیند که ما در این بخش می خواهیم ترک ها را از نظر جهت مورد بررسی قرار دهیم.

ترک‌ های عمودی

این ترک‌ها معمولا به دلیل نشست در سازه صورت می گیرد  و معمولا در سقف، کف و قسمت‌های سنگ قرنیز بوجود می‌آیند. علت­‌های ایجاد ترک عمودی به شرح زیر است:

 • از دلایل اصلی وجود ترک‌های عمودی در سازه‌ها کمبود یا نبود شناژ قائم و یا فاصله زیاد بین آنهاست.
 • زمانی که پی دیوار نشست یک­طرفه یا حرکت داشته باشد باعث ایجاد ترک عمودی میشود.
 • نبود هشتگیر در دیوارها یا نچسبیدن دوتکه به هم در اتصال دیوار و ستون
 • انقباظ و اتصال در محل لوله بخاری و رایزرها که ترک‌هایی مویی ایجاد شده بین 0.5تا0.7 میلیمتر هستند و برای پیشگیری از آن باید در نازک‌کاری اقدام کرد.
 • اشتباهات در طراحی مهندسی و درصد میل گرد
 • بروز خطا در اجرا
 • خوردگی میلگرد و یا واکنش قلیایی سنگدانه‌های بتن
 • نامرغوب بودن مصالح اصلی بتن‌ها مثل: سیمان، میلگرد، سنگدانه‌ها

 واکنش قلیایی سنگدانه: سنگدانه‌های موجود در بتن در یک محیط قلیایی قرار دارند اما برخی کانی‌هایی در آنها وجود دارد که در شرایط و محیط‌های عادی پایدار هستند و زمانی که در شرایط قلیایی قرار می گیرند باعث میشود که شروع به واکنش شیمیایی کنند که به آن واکنش قلیایی سنگدانه می گویند که به دو صوت واکنش قلیایی- کربناتی و واکنش قلیایی – سیلیسی صورت میگیرند.

این واکنش‌ها باعث منبسط شدن بتن می شوند که موجب ترک خوردگی و کم شدن ایمنی و عمر بتن‌ها می شوند. معمولا این واکنش‌ها به صورت ترک‌ها به صورت اشکال چند ضلعی ظاهر میشوند.

ترک‌ های افقی

ترک‌هایی که در طول دیوار و راستای افق بوجود می‌آیند را ترک افقی میگویند و بروز آنها به دلایل زیر است:

 • نداشتن مهارت و دقت در دیوار چینی
 • شکم­دار شدن دیوارهای بلندی که نیروی خاک از پشت به آنها وارد می شود.
 • بلند شدن تیر زیر دیوارها به دلیل بارگذاری بیش­از حد و نامطلوب ایجاد ترک در رج‌های اولیه دیوار

شما می توانید از نوع های دیگر سقوف برای زیبا تر شدن دکوراسیون خانه خود استفاده نمایید که پیشنهاد ما به شما سقف های کشسان می باشد.

برای آشنایی با سقف کشسان کلیک نمایید.

سقف کشسان چیست

ترک‌های ساختمانی از نظر عرض

ترک‌های ساختمانی از نظر عرض

این ترک‌ها شامل ترک‌های عمیقی هستند که در اثر نشست فوندانسیون منفرد یا نوارهایی که ضعف مقاومتی دارند ایجاد میشود. اندازه این ترک‌ها معمولا 0.5 تا 2.5 میلیمتر است و ترک‌های مویی ایجاد شده در آن کمتر از 0.5 میلیمتر است.

این ترک‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:

ترک‌های نازک

این ترک‌ها همان ترک‌های مویی هستند که عرض کمتر از 1 میلیمتر دارند.

ترک‌های متوسط

این ترک‌ها معمولا عرض یک تا دو میلیمتر دارند.

ترک‌های ضخیم

ترک‌هایی که عرض آنها بیشتر از دو میلیمتر باشند را ترک ضخیم می گویند.

روش‌های جلوگیری از ترک خوردن سقف خانه

روش‌های جلوگیری از ترک خوردن سقف خانه

در مطالب بالا علت‌های مختلف ایجاد ترک‌ها را بازگو کردیم همه بتن‌ هایی که با سیمان پرتلند ساخته می شوند به یک میزان درجه‌ دچار جمع ­شدگی در زمان هیدراتاسیون میشوند.

این انقباض باعث میشود خشکی صورت گیرد که نتیجه آن ترک خوردگی است این ترک‌ها شبیه به حلقه هستند. این ترک‌ها درگذر زمان وارد عمق بتن میشوند که میتوان آنها را نادیده گرفت.

نوع دیگر ترک‌ها ترک‌های گرمایی هستند که در اثر تغییر دما در بتن‌ها بوجود می‌آیند. در هنگام طراحی این بتن‌ها لازم است که مقداری فضا برای تغییرات دما و انقباض و انبساط برای بتن و وفق دادن آن با محیط در نظر گرفته شود تا در نبود فضای ناکافی دچار ترک خوردگی در سقف نشود.

همانطور که در بالا اشاره نمودیم می توانید با استفاده از سقف های کشسان دیگر با این اتفاق ناگوار مواجه نشوید، چناچنچه علاقمند به دیدن انواع و اقسام سقف های کشسان هستید می توانید به صفحه نمونه کار سقف کشسان مراجعه نمایید.

تزریق رزیناپوکسی

از دیگر مواردی که برای جلوگیری از ترک سقف خانه استفاده می شود تزریق رزین­اپوکسی است. این رزین‌ها برای آب‌بندی سازه‌ها مناسب هستند.

این ماده پس از تزریق به داخل بتن به ماده‌ای سخت و شکننده تبدیل می شود و تا حدود کمی می تواند بتن را از ترک ­خوردگی حفظ کند و در صورت حرکت، ترک‌ها مقاومت زیادی ندارند.

درمقابل استفاده از رزین پلی­یورتان موثرتر است چرا که این ماده انعطاف ­پذیر است و در صورت تزریق تبدیل به یک فوم غیرقابل نفوذ شده و می تواند تا حد قابل توجهی از رسیدن برخی از عوامل ترک‌خوردگی به بتن جلوگیری کند.

استفاده از گچ‌ های پلیمری

یک راه دیگر برای جلوگیری از ترک خوردن سقف، استفاده از گچ‌های پلیمری برروی بتن‌هاست.  معمولا این گچ‌ها دارای زمان گیرش زیادی هستند که به گچ‌کار این اجازه را می دهد که اشکالات خود را برطرف کند و از طرفی در صورت خشک شدن به صورت کامل، از درصد چسبندگی بالایی برخوردار می شوند و میزان ترک­ خوردگی سقف تا مقدار زیادی کاهش پیدا می کند.

دیوار ها به چه علت ترک می خورند ؟

ترک ها به دلایل مختلفی ایجاد می شوند از جمله این دلایل می توان به استفاده کردن از مصالح ساختمانی بی کیفیت اشاره نمود.

چگونه از ترک خوردن دیوار ها جلوگیری نماییم ؟

شما می توانید با استفاده از راه های مختلفی از پیش آمدن این اتفاق جلوگیری نمایید که بهتر است از کارشناسان در این حوزه مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

لایت باکس کریستالی چیست

لایت باکس کریستالی چیست

مطمئناً نام لایت باکس کریستالی بارها به گوش شما خورده و ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که لایت باکس کریستالی چیست و

چاپ سقف کشسان

چاپ سقف کشسان

رصالت اصلی سقف کشسان ایجاد هماهنگی بصری با فضا و دکوراسیون محیط است. برای فضاهای وسیع، از سقف کشسان استفاده می شود تا کل مساحت

لایت باکس چیست؟

لایت باکس چیست؟

لایت باکس از جدیدترین ابزارهای تبلیغاتی به شمار می آیند که با نورپردازی LED کار می کند. از لایت باکس برای تبلیغات در مراکز اداری